Aydın Sınıftan Olmak Bunu Gerektirir:


Şu sıralar Atatürk’ün okuduktan sonra tüm okullarda özellikle tüm askeri okullarda okutulmasını önerdiği kitaplardan biri olan “Akzambaklar Ülkesi Finlandiya” kitabını okuyorum.

Eser, yoksulluğa ve imkansızlığa rağmen, bir avuç aydın önderliğinde hemen her meslekten insanın omuz omuza vererek, Finlandiya’yı geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak şekilde gözler önüne seriyor

Kitapta geçen bir demeci paylaşmak istedim:

Fin ulusal hareketinin ideoloğu ve genç Fin aydın sınıfının önde gelen temsilcisi olan ‘Yuhan Wilhelm Snelman’ halkın aydınlanması için şöyle diyor:

Aydın sınıftan olmak devlet resmi giysisini giymek veya boynunda kolalı yakalık, başında şapka olmak demek değildir. Aydın olmak halkın beyni olmak demektir. Halk sizi öğrenim görüp yüksek maaş alasınız, akşamları restorantlarda yemek yiyesiniz, okuma salonu denen yerlerde iskambil veya domino oynayasınız diye yetiştirmedi. O durumda aydın olamazsınız, olsanız olsanız, aydın müsveddesi olursunuz. Halkın aklını, iradesini, enerjisini, vicdanını uyandırmaktır sizin göreviniz. Halkı bilinçlendirmelisiniz.. Halkı.. köylüleri, işçileri, toplumun alt tabakalarını eğitmeli onlara daha iyi nasıl yaşayacaklarını, ülkede yaşam düzeyini nasıl yükseltebileceklerini öğretmelisiniz.

Nasıl çalışmaları gerektiğini öğretin onlara. Yoksul, ama sağlıklı yaşam tarzlarını nasıl düzelteceklerini öğretin. Kendi sağlıklarını çocuklarının sağlığını nasıl koruyacaklarını öğretin. Mutlu bir aile ortamını nasıl gerçekleştireceklerini, kocanın karısına karısının kocasına nasıl davranacağını, çocuklarını nasıl eğiteceklerini öğretin.

Halkı doğruluğa, düzene, alıştırın. Halkın vicdan duygusunu geliştirin. Ona düzene değer vermeyi öğretin. Kendi haklarına olduğu kadar başkalarının haklarına saygı göstermeyi öğretin. Bu konularda halka iyi örnek olun. Halka karşı davranışınızla sözde ve gerçekte onların eğiticileri olduğunuzu gösterin.

Afiyetle kal sevgili okur.. keyifli Pazarlar ve şimdiden iyi haftalar…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s